Tatranská Lomnica 12. mája (TASR) - Expozícia tatranskej prírody Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Lomnici otvorí v sobotu 13. mája svoje brány návštevníkom. V poradí pätnásta sezóna potrvá do polovice septembra.
V čase, kedy je vysokohorské prostredie Tatier ešte uzavreté (sezónna uzávera dolín sa končí 15. júna), môžu návštevníci sledovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Zvláštnosťou tejto botanickej záhrady bez skleníkov je, že približuje výlučne tatranské druhy rastlín. Na ploche takmer troch hektárov je osem vápencových a žulových alpín a mokradí. V tomto roku tam pestujú dovedna 280 bylín a drevín - od rastlín z podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.
V expozícii sa ako prvé objavujú už v polovici apríla fialové kvety šafranu spišského, nasledujú žlté kvety chudôbky vždyzelenej a fialové ponikleca slovenského. Farebne najpestrejšia je v máji a júni. V júli a auguste je už väčšina rastlín odkvitnutá. Leto v horách je krátke a koncom augusta nie sú zriedkavosťou ani ranné mrazy.
\"Rastliny sa prispôsobili krátkemu vegetačnému obdobiu. Niektoré sa už pod snehom pripravujú na rozkvitnutie, aby čo najskôr vytvorili semená a zabezpečili tak reprodukciu, \" priblížila vegetačný cyklus manažérka expozície Zuzana Kyselová.
Viaceré druhy rastlín vo voľnej prírode návštevníci Tatier nevidia, keďže rastú ďaleko od značkovaných turistických chodníkov. Patrí k ním endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska a vičenec horský vyskytujúce sa v Tatrách len v jednej lokalite. Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia. Ako posledná rozkvitá astra spišská.
V záujme ochrany prírody si môžu milovníci skalničiek kúpiť sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín priamo v botanickej záhrade. V tomto roku ponúkajú vyše 80 druhov rastlín, medzi nimi najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenku bezbyľovú, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternicu narcisokvetú, klinček včasný, dryádku osemlupienkovú či horec.
0